"Zawsze współpracuj z Matką Naturą, nigdy nie działaj przeciwko niej.”

Jeśli postanowiliśmy, że dołączy do nas nowy członek rodziny musimy się teraz zastanowić nad tym jaki ma ‘on’ być. Możemy wybierać spośród setek różnych ras jak i spośród milinów kundelków. Podczas podejmowania tej decyzji musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych spraw.

Jeśli zaplanowaliśmy kupno psa rasowego, porządnie przemyślmy wybór rasy. Przede wszystkim, musimy wiedzieć, że nie wiąże się to jedynie z wyglądem. Rasa to także konkretny charakter, temperament oraz zastosowanie, predyspozycje i instynktowne zachowania, a co za tym idzie – potrzeby, które jako właściciel będziemy zobowiązani spełniać.

Bądźmy świadomi tego, że sposób w jaki wytwórnie filmowe pokazują nam psy, często mija się z prawdą.  Media narzucają modę na konkretne rasy . Każdemu z nas znany Szarik, spopularyzował Owczarki Niemieckie, Dalmatyńczyki uzyskały sławę dzięki „101 Dalmatyńczykom”, Collie (Owczarek Szkocki) zdobyła  popularność dzięki „Lassie”, Akita przez Hachiko, natomiast Golden czy Labrador to nieodłączny element filmów familijnych ostatnich lat.

Nie opierajmy się również jedynie na stereotypach.  Golden Retriever nie jest zabawką, York (pełna nazwa Yorkshire Terier) nie lubi szeroko pojętej psiej mody, Wilczur (Owczarek Niemiecki ) nie jest najmądrzejszym psem, Amstaf (American Staffordshire Terier) czy Pitbul (Amerykański Pit Bull Terier) to nie mordercy, Beagle nie jest mało kłopotliwy a Pudle , wbrew powszechnej opinii, należą do najbardziej  inteligentnych.

Nie bez powodu Związek Kynologiczny posegregował rasy na Grupy. Informują nas, między innymi o tym, czego możemy się spodziewać po konkretnej grupie psów. Zawężanie listy zacznijmy od przeanalizowania naszego trybu życia, ile godzin spędzamy w pracy, jak często wyjeżdżamy, czy mamy małe dzieci, czy nie jesteśmy alergikami (!) Potem przemyślmy czego oczekujemy od nowego domownika, jak i to, co my będziemy mogli i chcieli mu zaoferować. Weźmy pod uwagę również nasz charakter. Część ras zostanie wyeliminowanych jeśli np. jesteśmy pozbawieni cech przywódczych a ma to być nasz pierwszy pies, jeśli nie lubimy lub nie mamy czasu na długie spacery zrezygnujmy z tak popularnych ostatnio labradorów .  Miejmy też na uwadze  fakt, iż wielkość psa nie musi być  proporcjonalna do jego aktywności i zapotrzebowania na ruch  . Większość małych psów to teriery, psy myśliwskie, posiadające niekończące się pokłady energii.  Przy dokonywaniu wyboru często kierujemy się również rodzajem i długością sierści. Pamiętajmy, że długi włos, wbrew pozorom, jest łatwiejszy w usuwaniu  z ubrań, dywanów czy  z mebli  od krótkiego, który wbija się w powierzchnie jak szpilki , utrudniając sprzątanie i że pies „domowy” linieje cały rok, nie tylko na wiosnę !

W sytuacji kiedy jesteśmy elastyczni i nie mamy konkretnych oczekiwań, warto rozpatrzeć przygarnięcie kundelka. Posiadając wielorasowca możemy być pewni, że na całym świecie nie ma drugiego takiego. Tu niestety charakter jest jak los na loterii więc najczęściej kierujemy się wyglądem. Mimo to zanim weźmiemy szczeniaka do domu radziłabym poznać go i tyle na ile będzie to możliwe sprawdzić czy do siebie pasujecie. Jeśli maluch będzie brany od prywatnej osoby i poznamy matkę miotu a może nawet ojca to jesteśmy w stanie przewidzieć co z niego wyrośnie. Jeśli zaś bierzemy pod uwagę adopcję psa, nie koniecznie młodego, ze schroniska powinniśmy zapoznać się z jego historią i zastanowić się czy mamy wystarczająco czasu, cierpliwości i wiedzę niezbędną do tego by poradzić sobie z psem po przejściach. Jeżeli dojdziemy do wniosku, że jeszcze nie jesteśmy na to gotowi na pewno nie będzie kłopotu ze znalezieniem szczeniaczka również w schronisku.

Jak widzicie, podjęcie decyzji o kupnie psa to dopiero początek. Mam nadzieję, że choć trochę ułatwiłam Wam jej kolejny etap. Wybór rasy bardzo często nie jest taki oczywisty jak mogłoby się wydawać . Wiąże się on z dogłębną analizą samego siebie. Od tego zależy czy rozpoczęte życie z nowym towarzyszem będzie pozytywnym doświadczeniem czy wiecznym polem bitwy. Na czas podejmowania decyzji zapomnijmy o modzie, stereotypach a na pewno dokonamy odpowiedniego wyboru.

„Zawsze współpracuj z Matką Naturą, nigdy nie działaj przeciwko niej.” – Cesar Millan „Jak zostać przywódcą stada”